• - - - -

CHEVROLET

Luise Chevrolet i Wiliams Durant (założyciel General Motors) w roku 1911 zapoczątkowują połączoną aktywność pod nazwą Chevrolet. Części samochodowe Chevrolet mimo iż/że to produkt czysto amerykańska jej korzenie sięgają aż Szwajcarii. Jak to możliwe? a wiec Luise Chevrolet był synem szwajcarskiego zegarmistrza. wyłączną przygodę z motoryzacją zaczął od wytworzenia i konstrukcji jednośladów. rychło jednakże z montera monocykli przekształcił się w piątkowym kierowcą rajdowym. Jego smykałkę tak olśnił pewnego króla nieruchomości, iż ten namówił Chevroleta do wyjazdu do Ameryki.  przyobiecał młodemu Luisowi wszelaką pomoc w zrealizowaniu kariery kierowcy rajdowego. Pod logiem Buick Bug Chevrolet startował w licznych wyścigach. Sama firma Buick odniosła imponujący sukces, gdy później General Motors objął nad nim władzę. Właściciel GM wnet spostrzegł Chevroleta i po krótkim czasie połączono siły tworząc Chevrolet Motors , które dołączyło do konglomeratu General Motors.

To, że Luise Chevrolet był znakomitym ekspertem wyścigów samochodowych, wnet znalazło swoje odbicie w na charakterystyce pierwszych samochodów. Na przełomie lat 1953 – 1962 do handlu dostaje się legendarny Chevrolet Corvette (C1), w liczbie jedynych 300 sztuk. Są to bardzo pokupne samochody wszechczasów. w tych czasach miały 6-cylindrowy silnik, aczkolwiek nieznacznie później  zamontowano w nich 5,4 litrowy silnik o mocy sięgającej prawie 360 KM.

Marka Chevrolet to nie tylko silne i szybkie wozy. W roku 1918 pojawiła się lekka półciężarówka firmy Chevrolet. W tym przypadku to konsumenci decydowali o charakterze swoich pojazdów. marka dostarczała jedynie silnik i kabinę pasażerską. Reszta należała do w rękach klientów.

Chevrolet nie tylko produkował samochody osobowe na rynek amerykański. W 1923 roku otworzono pierwszy pododdział w na Starym Kontynencie, w Kopenhadze. W Polsce zakład otwarto 5 lat później, 10 września 1928 roku. w czasie działań wojennych, a również w trakcie okresu zimnej wojny Chevrolet porzucił realizacji w Polsce. Po upływie 80 lat podjął się do produkcji samochodów w naszym kraju. Na rok 2004 określa się moment odkupu przez Chevroleta koreańskiej firmy Daewoo, które to trzymało w swoich rękach wytwórnię FSO. I tak oto amerykańskie samochody pokazały się z powrotem na warszawskim Żeraniu.

This entry was posted on Friday, July 30th, 2010 at 2:03 pm and is filed under Motoryzacja. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply