• - - - -

Ostatnio przede wszystkim przez media rozgorzała dyskusja o zdatności do spożywania nieuzdatnionej kranówki. Przedstawiono tezę jakoby woda ta była równie wysokiej klasy co woda przefiltrowana sprzedawana w supermarketach. Jest to na tyle mało wiarygodne, że nie nadmieniono, że jakość wody z kranu jest zależna m.in. od regionu Polski. Zupełnie inna jest woda we Wrocławiu oraz zgoła inna w Gliwicach. Gdzieniegdzie nawet nie jest potrzebne uzdatnianie wody. Rzeszów to jedna z tych miejscowości, gdzie filtr do wody powinien znaleźć się w podstawowym wyposażeniu każdej kuchni. Czy można więc promować tezę, że woda z kranu jest zdatna do picia bez uprzedniego przegotowania?

Tutaj bardzo dużo jest zależne od wytrzymałości organizmu oraz ujęcia wody. Są takie regiony na terenie Polski, w których doskonale sprzedają się wszystkie filtry do wody. Gdańsk do tych miejsc należy. Nie ma się co dziwić, wszak czasami wygląd zwyczajnej wody z kranu może zniechęcić. Stosowanie choćby najprostszego filtra dzbankowego może polepszyć jakość kranówki. Jednak w przypadku bardzo zabrudzonej wody powinna ona zostać poddana wieloetapowemu procesowi uzdatniania, któremu nie sprostają najzwyklejsze dzbanki filtrujące wodę. W takim przypadku rozwiązaniem problemu może być odwrócona osmoza dająca sobie z powodzeniem radę z naprawdę poważnymi zanieczyszczeniami w kuchennej wodzie. Dlatego też jeśli zamieszkujesz Lublin czy okolice to za wszelką cenę sprawdź ile korzyści przyniesie Ci uzdatnianie wody.

This entry was posted on Friday, July 30th, 2010 at 8:52 am and is filed under Firmy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.