• - - - -

Po przeczytaniu wielu publikacji i wiadomości dotyczących gospodarczego rozwoju Indii możemy dojść do wniosku, że jst to jeden z rajów gospodarczych i doskonałe miejsce do zamieszkania. Lecz po mojej wizycie w Indiach muszę powiedzieć, że nic bardziej mylnego. Faktycznie nie wiem gdzie tam widać jedną z najszybciej rozwijających się potęg gospodarczych świata. Przechadzając się ulicami miast (nie licząc cetrum stolicy Indii miasta New Delhi) zauważyć można wszechobecną tam biedę i nędzę. Nigdy jeszcze nie widziałem osób żyjących w takich zobowiązaniach. Fakt, że są miejsca gdzie kraj ten wygląda przeciwnie, są nowe wielkie osiedla na dziesiątki tysięcy ludzi, nowych mieszkańców, obywateli klasy średniej. Gdzie jednak miejsce dla tych setek milionów ludzi żyjących w skrajnej nędzy i ubustwie?

Ważnym czynnikiem, który wpłynął właśnie na tą pozycję Indii w gronie gospodarek światowych jest bardzo tania siła robocza. Co z tego, że oferują oni kilka bardzo tanich towarów? Skoro towary te są słabej jakości, wytworzone przez słabo wykształconych inżynierów i mężczyźni i kobiety bez doświadczenia byleby tanio. Światowe koncerny inwestują w Indiach patrząc na bardzo tanią siłę roboczą. Nie mówię na pewno, że Ci pracownicy są tacy, ale moim zdaniem większość. W sieci Internet wyszukać można kilka stron stylu fotoblog Indie poświęconych podróżom poprzez Indie w których zobaczycie, że rzeczywistość jest zupełnie inna.

Nie zmienia to faktu, że Indie są świetnym miejscem na spędzenie wakacji. Wczasy na plażach Goa to w rzeczywistości niezapomniane i nawet nie drogie przeżycie. Na pewno odliczając koszty lotu do Indii. Piękne zabytki Indii spotkać można w każdym większym mieście warto również zwiedzić te mniej odwiedzane i dostępne miejsca w tym państwie by ujrzeć jak realnie żyją wszyscy ludzie w tym państwie. Oczywiście najbardziej zwyczajnym miejscem w Indiach dla turystów jest Taj Mahal. Polecam de facto wszystkim budowla ta robi na zwiedzających niesamowite wrażenie, nie poprzez przypadek wszakże znajduje się pomiędzy 7 nowych cudów świata.

Na tym chciałbym zakończyć dzisiejsze refleksje na zagadnienie tego państwie, ale na pewno do tematu Indii jeszcze wrócę i napiszę więcej moich przemyśleń i wrażeń jakie przywiozłem z pobytu w tym kraju.

This entry was posted on Thursday, July 29th, 2010 at 10:47 pm and is filed under Turystyka. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply