• - - - -

Po przeczytaniu wielu publikacji i wiadomości dotyczących gospodarczego rozwoju Indii możemy dojść do wniosku, że jst to jeden z rajów gospodarczych i perfekcyjne miejsce do zamieszkania. Lecz po naszej wizycie w Indiach muszę powiedzieć, że nic bardziej mylnego. Naprawdę nie wiem gdzie tam widać jedną z najszybciej rozwijających się potęg gospodarczych świata. Przechadzając się ulicami miast (nie licząc cetrum stolicy Indii miasta New Delhi) zauważyć można wszechobecną tam biedę i nędzę. Przenigdy jeszcze nie widziałem osób żyjących w takich założeniach. Fakt, że są miejsca gdzie kraj ten wygląda całkiem inaczej, są nowe wielkie osiedla na dziesiątki tysięcy ludzi, nowych mieszkańców, obywateli klasy średniej. Gdzie jednakże miejsce dla tych setek milionów osób żyjących w skrajnej nędzy i ubustwie?

Ważnym składnikiem, który wpłynął w chwili obecnej na tą pozycję Indii pośród gospodarek światowych jest bardzo tania siła robocza. Co z tego, że oferują oni kilka bardzo tanich produktów? Skoro produkty te są słabej jakości, wytworzone przez słabo wykształconych inżynierów i osoby bez doświadczenia byleby tanio. Światowe koncerny inwestują w Indiach patrząc na bardzo mało kosztowną siłę roboczą. Nie mówię na pewno, że Ci pracownicy są tacy, niemniej jednak moim zdaniem znakomita większość. W globalnej sieci Internet znaleźć można wiele stron rodzaju fotoblog Indie poświęconych podróżom poprzez Indie w których zobaczycie, że rzeczywistość jest całkiem inna.

Nie zmienia to faktu, że Indie są świetnym miejscem na spędzenie wakacji. Wczasy na plażach Goa to de fakto niezapomniane i dosłownie nie drogie zdarzenie. Na 100% odliczając koszty lotu do Indii. Piękne zabytki Indii spotkać można w każdym większym mieście warto też zwiedzić te mniej odwiedzane i dostępne miejsca w tym kraju by ujrzeć jak naprawdę żyją inni ludzie w tym kraju. Oczywiście najbardziej codziennym miejscem w Indiach dla turystów jest Taj Mahal. Polecam naprawdę Wam budowla ta robi na zwiedzających niesamowite złudzenie, nie poprzez przypadek przecież znajduje się wśród 7 nowych cudów świata.

Na tym mielibyśmy ochotę zakończyć dzisiejsze refleksje na temat tego kraju, niemniej jednak ze stuprocentową pewnością do tematu Indii jeszcze wrócę i napiszę więcej moich przemyśleń i wrażeń jakie przywiozłem z pobytu w tym państwie.

This entry was posted on Thursday, July 29th, 2010 at 2:16 pm and is filed under Turystyka. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply