• - - - -

silny zapach kwiatów wrzosu, pomarańczowy lub ciemnobrunatny o konsystencji drobnoziarnistej, mowa oczywiście o miodzie wrzosowym. W stanie płynnym ma ciemnobrunatny kolor, smak lekko gorzkawy.

Pachnie akacja, lubią go dzieci, odznacza się podwyższoną ilością sacharozy. Tak to miód akacjowy. W stanie skrystalizowanym ma kolor jasnosłomkowy.

Kolejnym miodkiem jest miód lipowy. Po skrystalizowaniu ma kolor żółtopomarańczowy albo brunatny. Odznacza się wyraźnym zapachem lipy, barwą przypomina trochę olej rycynowy,Ostry w smaku z lekką goryczką, w stanie płynnym kolor żółty albo zielonkawożółty.

Miód rzepakowy w stanie płynnym ma kolor słomkowy. Po skrystalizowaniu jest biały lub kremowy o konsystencji drobnoziarnistej. Charakteryzuje się bardzo słodkim smakiem, zapachem kwitnącego rzepaku, z czasem woń słabnie. Miód o największej ilości glukozy i aminokwasów.

Barwą słomkowożółtą i zapachem kwiatów koniczyny. Charakteryzuje się miód koniczynowy Po procesie krystalizacji nabiera barwy jasnożółtej, ma bardzo słodki, łagodny, ale nieco mdły smak.

Miód znany jest od setek lat. Ma nieocenione zastosowanie w codziennym życiu. Używamy go w lecznictwie, dodajemy do wielu potraw, służy również często jako słodzik do napojów. Miód posiada też wartości odżywcze i energetyczne. Miód jest oczywiście produktem wysoko kalorycznym, słoik miodku można porównać do mniej więcej kilograma mięsa, albo czterech kilo ryb.

This entry was posted on Saturday, April 16th, 2011 at 4:46 pm and is filed under Biznes. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply