• - - - -

Z pewnością największe niebezpieczeństwo dla naszego dysku twardego stanowią żywioły, nad którymi nam ludziom ciężko jest zapanować. Woda i ogień mogą w jednej chwili doprowadzić do śmierci naszego nośnika danych. I nie chodzi tu tylko o typowe utopienie lub spalenie.

Po pierwsze, zarówno za duża jak i niewystarczająca wilgotność pomieszczenia, w którym umiejscowiony jest komputer może okazać się powodem awarii dysku. Nadmierne nawilżenie powietrza może przyspieszyć utlenianie, a co za tym idzie rdzewienie elektroniki. Zbyt mała wilgotność z kolei w dłuższej perspektywie doprowadzi do uszkodzenia talerzy dysku.

Wysoka temperatura działa śmiercionośnie na sprzęt komputerowy. Oczywiste jest, iż w przypadku pojawienia się pożaru, najważniejszym staje się ewakuowanie ludzi. Wyłączenie elektronicznych maszyn schodzi na drugi plan, co skutkuje czasem poważnymi uszkodzeniami sprzętu. Niemałe zagrożenie powodują pył i popiół. Ich niewielkie ułamki mogą doprowadzić do uszkodzenia dysku i zaburzenia pracy elektroniki.

W uniknięciu problemów z wodą i niewłaściwą temperaturą pomoże nam stosowanie się do kilku zasad. Co najważniejsze, przed uruchomieniem komputera w nowym miejscu warto starannie sprawdzić gniazdko. Podczas pracy ze sprzętem najlepiej zdjąć wszelkie pokrywy chroniące komputer przed kurzem. Ich nieusunięcie często utrudnia odprowadzanie ciepła z komputera, a w konsekwencji przyczynia się do powstania awarii.

Oczywiście często mimo zachowania wszystkich środków ostrożnościowych nasz komputer razem z twardym dyskiem stanie się ofiarą niepożądanego działania ognia lub wody. Na szczęście wybawić z opresji pomogą wówczas eksperci od odzyskiwania danych. Serwisanci profesjonalnie odzyskujący dane potrafią zmierzyć się z nośnikami, które wiele przeszły, w tym zalanie i spalenie.

This entry was posted on Thursday, April 14th, 2011 at 6:14 am and is filed under Firmy, Internet, Usługi. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply