• - - - -

Egipskie amulety były noszone przez żywych i umarłych. Niektóre chroniły użytkownika przed szczególnymi zagrożeniami i obdarzały go szczególnymi cechachmi, takimi jak wytrzymałość, sprawność. Amulety w dużej liczbie przypadków były w kształcie zwierząt, roślin, przedmiotów świętych i symboli hieroglifów. Połączenie kształtów, kolorów i materiałów są istotne dla skuteczności amuletu.Stare papirusy opisują, że talizmany zostały wykorzystywane w medycynie, bardzo często w połączeniu z okładami (leczniczy opatrunek częstokroć stosowany na gorąco) albo innymi preparatami, jak również przy odmawianiu zaklęć. Nierzadko papirusy, na których zaklęcia były napisane mogły także służyć jako talizmany, zostały złożone i noszone przez posiadacza.

Jednym z w bardzo wielu sytuacjach noszonych amuletów ochronnych były oczy: oko Horusa. Było ono noszone poprzez żyjących, w wielu wypadkach jako element pierścieni lub naszyjnika. Chroniło też ciało zmarłego podczas procesu mumifikacji gdy jej nacinano i wyciągano organy wewnętrzne. Wiele zaklęć można znaleźć w książce “Book of the Dead”, które powinny być wypowiedziane w egzystencji konkretnych amuletów, które następnie umieszczane zostały w określonych miejscach na ciele zmarłego. skarabeusz był ważnym pogrzebowym amuletem, związanym z odrodzeniem, a serce skarabeusza w odrodzeniu się serca zmarłego w innym świecie.

This entry was posted on Thursday, March 31st, 2011 at 10:16 pm and is filed under Hobby, Przyroda, Usługi. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply