• - - - -

Głównym symptomem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból. Początkowo pacjent odczuwa ogólną bolesność brzucha, zazwyczaj określa to jako ból wokół pępka albo w nadbrzuszu. Po kilku godzinach bóle lokalizują się po prawej stronie podbrzusza. W tym też czasie pacjent czuje niechęć do jedzenia, mdłości i czesto wymiotuje. Wstręt do jedzenia jest bardzo istotnym objawem: jeżeli mimo bólu można jeść, to oznacza, że zapalenie wyrostka jest wątpliwe.

Zdarza się tak, że objawy mogą być nietypowe. Na przykład czasami ból od razu zaczyna się w prawym podbrzuszu, czasami odczuwana jest tylko bolesność uciskowa, czasami przeważają objawy niedrożności jelit: wzdęcia, uczucie ciężkości w jelitach, zaparcie, osłabiona perystaltyka. Bliskość usytuowania zapalnego wyrostka z moczowodem albo pęcherzem często powoduje parcie na mocz lub też częste oddawanie moczu. Zdarza się, że przesunięcie wyrostka w stronę miednicy powoduje bolesność przy badaniu przez odbytnicę albo przez pochwę.

Podczas badań, lekarz już dotykiem stwierdza bolesność w tzw. punkcie McBurneya, usytuowanym w połowie linii łączącej przedni górny kolec kości biodrowej z pępkiem. Wyczuwa też tzw. obronę mięśniową, czyli sztywność w prawym podbrzuszu. Zazwyczaj zapaleniu wyrostka towarzyszy dość znaczne przyśpieszenie tętna i podwyższenie temperatury ciała do 38-39 stopni C.

Inne choroby brzucha mogą w pewnych stadiach albo postaciach także przypominać niektóre objawy ostrego zapalenia wyrostka. Tacy pacjenci przyjmowani są na oddział szpitalny na 12-godzinną obserwację. Chorzy z podejrzeniem zapalenia wyrostka nie powinni chodzić, gdyż wpływa to niekorzystnie na przebieg choroby.

 

This entry was posted on Monday, February 28th, 2011 at 4:06 am and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply